Aktualności
Wielu z nas lubi korzystać z aktywnego wypoczynku na łonie natury, planując wyprawy w góry, do lasu czy wypoczynek nad jeziorem. Wspomnienia tak spędzonych chwil są bezcenne, jednak wycieczki w oddalone rejony wiążą się z utrudnionym dostępem do lekarza czy apteki. Co warto ze sobą zabrać na wyprawy, by nie szukać apteki? Zbierz i zabierz ze sobą apteczkę trapera!
Środki przeciwbólowe są niezbędnym składnikiem każdej apteczki. Lepiej nie nadużywać silnych leków syntetycznych, ich działanie może być skuteczne, ale ma skutki uboczne. Spośród leków, zawierających surowce naturalne o działaniu przeciwbólowym, jest Salicortex. Zawarta w korze wierzby salicyna działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalne, co jest ważne w zwalczaniu infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Przeziębienie chrypka, ból gardła, kaszel. Ulgę przyniosą napary z kwiatu lipy i bzu, które mają działanie napotne, dzięki flawonoidom. Wzmocnią organizm, ze względu na znaczną zawartość witaminy C w czarnym bzie. Liść szałwii ma właściwości ściągające i odkażające , dzięki obecności olejku eterycznego i garbników. Surowiec ten stosuje się zwykle z zielem tymianku, który ma działanie wykrztuśne, ze względu na występowanie w nim olejku eterycznego i dominującego w nim tymolu– składnika o właściwościach przeciwbakteryjnych.
Brzuch mnie boli…
W apteczce turysty muszą się koniecznie znaleźć środki na dolegliwości układu pokarmowego, takie jak niestrawność, zaparcia czy biegunki. Na to i na bóle brzuch i wzdęcia, spowodowane ciężkostrawnymi pieczonymi potrawami, polecamy. Tabletki przeciw niestrawności Labofarm. Ten tradycyjny produkt leczniczy, ma unikalną recepturę. Korzeń mniszka pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, dzięki związkom gorzkim. Olejki eteryczne z owocu kminku i z liścia mięty, działają łagodnie wiatropędnie i rozkurczowo. Obecność kory kruszyny powoduje działanie żółciotwórcze i żółciopędne, pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Całość uzupełnia suchy wyciąg z ostropestu, który działa ochronnie na komórki wątroby.
Zaparcia
Pojawiają się w związku ze zmianą otoczenia i nawyków żywieniowych. Gotowym rozwiązaniem jest Senefol– tabletki zawierające liść i owoc senesu. Zawarte w nim związki czynne (glikozydy) powodują niegwałtowne wypróżnienie po 8-12 godzinach od zażycia. Innymi lekami przeczyszczającymi, o działaniu najbardziej zbliżonym do naturalnego, fizjologicznego wypróżnienia, są pęczniejące surowce przeczyszczające – nasienie płesznika. Ich zaletą jest skuteczność i bezpieczeństwo stosowania, mogą je przyjmować kobiety w ciąży i dzieci.
Biegunki
Mogą być bakteryjne, mogą wystąpić po obfitym posiłku lub gdy zjemy coś nieświeżego. Najlepszym surowcem leczniczym, niezależnie od przyczyny biegunki, jest kora dębu. Zawarte w korze garbniki wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, ściągające i przeciwzapalne. Działanie to polega na wytworzeniu warstwy ochronnej na powierzchni błony śluzowej jelita, która utrudnia przenikanie wody do światła jelita i jednocześnie chroni przed wnikaniem do organizmu substancji powodujących biegunkę. Garbniki łączą się z białkami komórek drobnoustrojów, hamując ich rozwój, potem sąwydalane. Dlatego by móc na nowo cieszyć się z wypoczynku nie może w naszej apteczce zabraknąć zawierającego korę dębu – Quecoru.
Do apteczki włóżmy również bandaże, plastry, wodę utlenioną itp. oraz przyjmowane przez nas zwykle lekarstwa.
Otarcia, zranienia
To często się zdarza podczas wypraw. Zabierzmy kompresy z ziela krwawnika, koszyczka rumianku czy liści szałwii. Wykazują one działanie odkażające, przeciwzapalne, pomogą w regeneracji naskórka. Można również zastosować pojedyncze zioła lub gotową mieszankę ziół: Zioła ułatwiające gojenie ran. Piszemy tu o naturalnych środkach leczniczych. Pamiętajmy też jednak i o tym, że apteczka prawdziwego trapera musi zawierać wyposażenie standardowe, znane nam choćby z apteczki obowiązującej każdego kierowcę. Wygodne buty nie należą co prawda do wyposażenia apteczki, ale mogą się okazać zbawienne na codziennej pieszej trasie. A tylko takie trasy – piesze i rowerowe – polecamy jako korzystne dla zdrowia.