Aktualności
Witaminy biorą udział w wielu reakcjach chemicznych zachodzących w całym organizmie. Są odpowiedzialne za prawidłowe utrzymanie równowagi wewnątrzustrojowej oraz za odporność organizmu. Większość z nich musimy dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem.
Witaminy to odrębne grupy związków chemicznych o różnym mechanizmie działania. Jednak wszystkie wpływają na utrzymanie prawidłowych procesów zachodzących w naszym organizmie, dlatego też klasyfikowane są pod jedną nazwą. Mimo, że nie dostarczają energii oraz nie stanowią składników budulcowych są niezbędne do zachowania zdrowia. Ich niedobór (awitaminoza) może powodować wiele przykrych dolegliwości np. niedobór witaminy A – rogowacenie i suchość skóry lub choroby np. niedobór witaminy D – krzywica.
Tak jak niedobór również niebezpieczny dla nas jest nadmiar witamin (hiperewitaminoza), który może powodować zaburzenia pracy organizmu np. nadmiar witaminy E powoduje zaburzenia widzenia i osłabienie mięśni. Dlatego też należy ostrożnie przyjmować preparaty witaminowe.
Najlepszym źródłem witamin są owoce i warzywa oraz urozmaicona dieta zawierająca mięso, ryby i nabiał.
Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Na podstawie zleconych wcześniej badań wskaże, które witaminy należy uzupełnić i w jakiej dawce. Do niedoborów witamin dochodzi najczęściej, gdy nasza dieta jest mało urozmaicona. Brakuje w niej owoców, warzyw, a większość spożywanych produktów nie zawiera składników odżywczych. Czasem zdarza się, że mimo urozmaiconej diety, nadal występuje niedobór witamin, nie bójmy się wtedy sięgać po produkty, które go uzupełnią. Zwróćmy na nie uwagę szczególnie wtedy, kiedy nie możemy spożywać posiłków, bogatych w daną witaminę. Niedobór witamin możemy określić poprzez badania krwi.
Przeczytaj także: