Zioła lecznicze
Głóg – Działanie i zastosowanie:
- W lecznictwie stosowane są: kwiatostan głogu i owoc głogu.
- Związki czynne obecne w surowcu wzmacniają mięsień sercowy, zwiększając nieznacznie siłę i częstotliwość skurczów serca, normalizują rytm serca, wydłużają okres refrakcji, zwiększają tolerancję mięśnia sercowego na niedobór tlenu, powodują rozszerzenie naczyń wieńcowych i obwodowych, zwiększają przepływ wieńcowy i zmniejszają opory obwodowe, obniżają ciśnienie krwi, a także wywierają efekt uspokajający.
- Surowiec stosowany jest w początkowych objawach niewydolności mięśnia sercowego, a także w „sercu starczym”, przy umiarkowanej bradykardii, napadowej tachykardii, niedotlenienia mięśnia sercowego, nadciśnieniu, w zaburzeniach krążenia obwodowego (zmiany miażdżycowe, choroba Bürgera) i nerwicy serca i przeciwskurczowy.
- Nie zawiera glikozydów nasercowych, dlatego jest nietoksyczny.
- Owoc głogu jest także stosowany w przemyśle spożywczym do przyrządzania nalewek, syropów, kompotów, kisieli, galaretek. W przetwórstwie dodaje się go jako dodatek do marmolad i dżemów, jak również do niektórych gatunków win i wódek.
Głóg – Opis
Surowce lecznicze pochodzą od dwóch gatunków pospolicie występujących w Polsce: głogu jednoszyjkowego – Crataegus monogyna Jacq. – będącego krzewem lub drzewem osiągającym wysokość do ośmiu metrów – oraz głogu dwuszyjkowego Crataegus oxyacantia L.
Wygląd i pochodzenie głogu:
Ciernisty krzew występujący w Europie, Azji i Ameryce Pn., w Polsce pospolity na niżu, zwłaszcza zachodnim oraz w niższych partiach górskich, sadzony w parkach i jako żywopłot. Częste są mieszańce międzygatunkowe. W Polsce obydwa gatunki głogu są pospolite. Gatunki te można rozróżnić po słupku kwiatowym i ilości pestek w owocach. Kwiaty głogu jednoszyjkowego posiadają słupek jednoszyjkowy, a owoce jedną pestkę, natomiast dwuszyjkowego – słupek dwuszyjkowy i owoce dwupestkowe lub trzypestkowe. Wysokość do 5 m. Liście odwrotnie jajowate lub okrągławe, o zmiennych wcięciach, ciemnozielone, lśniące. Kwiaty białe, 5-krotne, zebrane w szczytowe podbaldachy. Kwitnie V-VI. Zapach kwiatów nieprzyjemny. Owocem brunatnoczerwony pestkowiec.