Zioła lecznicze
Pokrzywa zwyczajna działanie i zastosowanie:
Pokrzywa zwyczajna to źródło dwóch surowców zielarskich o dużym znaczeniu w terapii: liści lub ziela – stosowanych jako środki przeciwzapalne w chorobach reumatycznych oraz jako środki zwiększające diurezę w stanach zapalnych dolnych dróg moczowych – oraz korzeni pokrzywy, używanych w łagodzeniu dolegliwości powodowanych przez przerost prostaty.
Liść pokrzywy zwyczajnej działanie
- działa przeciwzapalnie,
- jest stosowany wspomagająco w terapii zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i dolegliwości reumatycznych;
- można stosować także zewnętrznie w leczeniu reumatyzmu;
- zwiększa wydalanie moczu;
- wpływa na poziom glukozy i lipidów, obniża stężenie cukru we krwi i normalizują poziom lipidów.
Korzeń pokrzywy wskazania
- jest cennym lekiem, stosowanym w dolegliwościach powodowanych przez przerost prostaty (upośledzenie odpływu moczu z pęcherza, zaleganie moczu, nykturia i stany zapalne pęcherza i dróg moczowych)
- wpływa na równowagę hormonalną.
- wpływa na mechanizmy układu odpornościowego
Pokrzywa zwyczajna – działanie i zastosowanie
Pokrzywa zwyczajna jeszcze 40 lat temu opisywana była w podręcznikach farmakognozji jako surowiec o działaniu słabo moczopędnym, ale głównie służący do otrzymywania chlorofilu i do wyrobu preparatów kosmetycznych. Dzięki prowadzonym badaniom, stała się ważnym gatunkiem, dostarczającym cennych surowców leczniczych. Liście pokrzywy okazały się skutecznym lekiem dla chorych z dolegliwościami reumatycznymi i z zapaleniem stawów. Korzeń pokrzywy efektywnie i bezpiecznie łagodzi objawy przerostu prostaty. Być może surowce otrzymywane z gatunku pokrzywy zwyczajnej znajdą jeszcze inne zastosowania w terapii. Wyniki niektórych badań in vitro i in vivo wskazują na ciekawe i ważne w lecznictwie właściwości tego surowca.
Pokrzywa zwyczajna wygląd i pochodzenie
Urtica dioica L. to łacińska nazwa gatunku z rodziny Urticaceae (pokrzywowate), obejmującego swym zasięgiem całą Eurazję i Amerykę Płn., występującego powszechnie także w Polsce. Jest to pospolity chwast żyznych siedlisk ruderalnych, zarośli i ogrodów oraz wilgotnych lasów. Ta wieloletnia roślina zielna, okryta włoskami szczecinowatymi i parzącymi, o czterokanciastej łodydze, osiąga wysokość do 150 cm.