Porady zdrowotne
Jeśli cierpisz na spowolnioną pracę jelit, która sprawia, że przez kilka dni nie korzystasz z toalety, jeśli masz dosyć poczucia dyskomfortu i wzdęcia, mamy dla Ciebie dobrą informację: zmieniając w niewielkim stopniu swoje codzienne nawyki oraz korzystając z ziołolecznictwa, możesz pokonać przykre dolegliwości szybko i w naturalny sposób.
Zaparcie to utrudnione lub nieczęste (rzadziej niż 2 razy w tygodniu) wypróżnianie się. Zatem kilkudniowe odstępstwo nie oznacza, że cierpisz na zaparcie, codzienne korzystanie z toalety nie musi być regułą. Każdy z nas ma swój indywidualny rytm. W normie jest korzystanie z toalety zarówno trzy razy dziennie, jak i trzy razy w tygodniu.
Jednak, gdy problem dotyczy Ciebie powinieneś wiedzieć, że najczęstszymi przyczynami zaparć jest dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, spożywanie niewystarczającej ilości wody oraz powstrzymywanie się od wypróżnień. Co więcej, zaparcie może się przekształcić w bardziej uciążliwy problem, zwłaszcza kiedy towarzyszy mu zatrzymanie płynów i wzdęcie brzucha. Aby wspomóc nasz organizm w zapobieganiu i zwalczaniu zaparć, powinniśmy wypracować zdrowe nawyki oraz skorzystać z ziołolecznictwa. W jaki sposób pomoże nam fitoterapia? Współczesne badania naukowe potwierdziły właściwości tradycyjnych surowców roślinnych, m.in. senesu który wspomaga trawienie, przyspiesza je i stymuluje wypróżnienie. W liściach i owocach senesu znajdują się związki czynne, które są wykorzystywane w terapii. Efekty działania senesu są odczuwane po 8-12 godzinach od zażycia, dlatego zaleca się stosowanie go wieczorem, przed snem, by móc bez problemu skorzystać rano z toalety.
Strączyniec ostrolistny – senes
Rośnie dziko w Egipcie, Sudanie i w północnej Afryce. Eksportowany jest przeważnie przez Aleksandrię, dlatego nazywany bywa senesem aleksandryjskim. Strączyniec jako środek przeczyszczający został wprowadzony do lecznictwa w wiekach X-XI przez Arabów, którzy nazywali go sanna albo sana, od czego powstały popularne dziś nazwy senna lub senes.
Dla dzieci i kobiet w ciąży w zaparciach szczególnie polecane jest nasienie płesznika. Działa przeczyszczająco, ułatwia wypróżnianie poprzez zwiększenie objętości mas kałowych i pobudzenie ruchów robaczkowych jelit w wyniku nacisku na ścianę jelita. Podstawową zaletą pęczniejących surowców przeczyszczających jest bezpieczeństwo stosowania, pozwalające na podawanie ich nawet dzieciom i kobietom w ciąży.
W celu unikania zaparć eksperci zalecają:
- picie kilku litrów wody dziennie
- spożywanie owoców i warzyw
- regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych
- codzienne spożywanie błonnika, który znajduje się w zbożach i pieczywie razowym
- ograniczenie do minimum spożycia alkoholu i palenia tytoniu